Słupki parkingowe są coraz popularniejszym widokiem na parkingach w przestrzeni miejskiej. Fakt ten nie powinien dziwić, ponieważ takie słupki są idealnym rozwiązaniem pozwalającym na oddzielenie przestrzeni parkingowe, a także miejsc, które mają być wyłączone z ruchu. Co więcej, konkretne rodzaje słupków mogą pełnić także rolę ochronną, zabezpieczając budynki rządowe, korporacyjne lub sportowe. Jaka jest zatem dokładna charakterystyka słupków parkingowych?

Słupek automatyczny zabezpieczający wjazd na główny deptak w centrum Radomia

Historia słupków parkingowych

Mogłoby wydawać się, iż słupki parkingowe są stricte współczesnym rozwiązaniem, jednakże jest to zdecydowanie błędne stwierdzenie. Warto zauważyć, iż słupki znane są tak naprawdę od wieków. Co ciekawe zarówno w świecie antycznym, jak i w średniowieczu pełniły one rolę zabezpieczenia danego miejsca przed wjazdem wozów, na co wskazują liczne wykopaliska archeologiczne, np. z terenów miast Cesarstwa Rzymskiego. Wraz z biegiem czasu i pojawieniem się większych pojazdów w XIX wieku, słupki nadal pełniły tą samą rolę, czyli segregacji przestrzeni i oddzielania ruchu.

Dziś słupki parkingowe (bollardy drogowe, parkingowe) mogą także zabezpieczać dany teren, ponieważ słupy antyterrorystyczne są w stanie z łatwością zatrzymać rozpędzony pojazd. Dzięki temu zastosowanie słupków jest naprawdę szerokie i nie kończy się tylko i wyłącznie na wydzielaniu przestrzeni i organizacji ruchu wokół budynku.

Podział słupków parkingowych

Popularność słupków parkingowych jest dziś naocznie widoczna na ulicach polskich miast, jednakże niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż istnieje wiele różnych rodzajów takich słupków parkingowych. Najczęściej spotykaną metodą podziału bollardów parkingowych, jest podział ze względu na sposób mocowania. Słupki parkingowe dzielimy zatem na:

Słupki stałe – mocowane do powierzchni na stałe. Ich montaż odbywa się za pomocą długich stalowych kotew, bądź są one wbetonowywane w podłoże. Zapewnia to stabilność słupka i bezpieczeństwo użytkowania.

Słupki – półautomatyczne – słupki te schowane są pod powierzchnią gruntu, zaś ich uniesienie się nad powierzchnię inicjowane jest poprzez siłownik gazowy. Warto nadmienić, iż słupki te wymagają ingerencji człowieka, aby został on aktywowany i wyjechał na powierzchnię. To samo dotyczy schowania się słupka z powrotem.

Słupki automatyczne – wbudowany siłownik hydrauliczny pozwala na zdalne otworzenie się i schowanie słupka. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i nie wymaga żadnej ingerencji człowieka, ponieważ wszystko odbywa się automatycznie. Takie słupki mogą być oczywiście sterowane zdalnie lub poprzez system ręczny.

Słupki ręczne – w tym rodzaju słupków, cały proces otwarcia, bądź zamknięcia słupka wykonywany jest w pełni ręcznie, ponieważ słupki te nie są wyposażone w żadnego rodzaju mechanizmy automatyczne bądź półautomatyczne. Słupki ręczne popularne są raczej w przestrzeniach parkingowych, gdzie w sposób ekonomiczny należy zablokować wjazd pojazdów.

Słupki parkingowe to niezwykle popularne rozwiązanie, licznie spotykane w przestrzeni miejskiej, dlatego wybór odpowiedniego rodzaju słupków ma naprawdę ogromne znaczenie. Co więcej, bardzo istotna jest także marka takiego słupka, ponieważ w pewnym stopniu definiuje ona jego jakość, niezawodność oraz trwałość produktu.

W firmie Bramar wiemy, jak istotna jest jakość słupków parkingowych, dlatego jesteśmy wyłącznym przedstawicielem renomowanej, włoskiej marki FADINI. Marka ta znana jest na całym świecie, z trwałości oraz niezawodnej jakości w każdych warunkach, dlatego automatyczne słupki FADINI stawiane są wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wyznaczenie konkretnego terenu lub zablokowanie wjazdu.

Słupki antyterrorystyczne, czyli skuteczna metoda ochrony ważnych obiektów

Warto podkreślić, iż bollardy potrafią pełnić nie tylko rolę porządkową i organizacyjną, ale także i obronną. Doskonałym tego przykładem są oczywiście słupki antyterrorystyczne, nazywane również często słupkami do celów specjalnych. Ten rodzaj słupka skonstruowany jest w taki sposób, aby wytrzymywał uderzenie nawet samochodów ciężarowych. Siłą uderzenia zatrzymuje się na słupku, niczym fale rozbijane przez falochron.

Głównym zadaniem słupków antyterrorystycznych jest skuteczna ochrona obiektów o podwyższonym ryzyku możliwych ataków terrorystycznych – są to obiekty rządowe, urzędy, stadiony, czy galerie handlowe. Słupki do celów specjalnych wyróżniają się doskonałą i imponującą wręcz wytrzymałością, o czym świadczy odporność na uderzenia o sile 700 000 J.

Dzięki temu, zapobieganie atakom terrorystycznym z użyciem pojazdów, jest po prostu maksymalnie skuteczne. Warto wyraźnie zaznaczyć, iż słupki antyterrorystyczne, to słupki automatyczne, ponieważ niezwykle ważne jest, aby mechanizm był aktywowany w odpowiednim momencie. Podczas ataków terrorystycznych liczy się każda sekunda, dlatego automatyczne słupki do zadań specjalnych połączone są z systemem bezpieczeństwa danego budynku, dzięki czemu zostają one podniesione w idealnym momencie – ani zbyt wcześnie, ani zbyt późno. Umożliwia to skuteczne pokrzyżowanie planów terrorystów chcących wyrządzić zniszczenia za pomocą pojazdów osobowych lub ciężarowych.

Automatyczne słupki zabezpieczające deptak w Kołobrzegu

Podsumowując, słupki parkingowe i antyterrorystyczne, to niezwykle przydatne rozwiązanie, doskonale sprawdzające się zarówno na parkingach miejskich, jak w obszarze wokół ważnych obiektów, narażonych na ataki terrorystyczne. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem konsultantów, którzy chętnie pomogą w doborze odpowiednich słupków parkingowych.

Przykładowe realizacje słupków parkingowych

Wykonane przez firmę Bramar