Fachowa obróbka metali to usługi obejmujące m. in. toczenie, frezowanie, obróbkę skrawaniem, cięcie laserowe, cięcie plazmowe, usługi ślusarskie stali, stali nierdzewnej, aluminium. Dla sporego grona ludzi profesjonalna obróbka metali kojarzy się z usługami wykonywanymi dla wielkich firm w przemyśle produkcyjnym, motoryzacyjnym. Czy tak jest naprawdę ?
W XXI wieku w większości przypadków rozwój nowoczesnych technologii spowodował, że przedsiębiorstwa w swojej codziennej działalności używają różnorodnych elementów metalowych o różnych kształtów, odpowiednio i precyzyjnie wykonanych. Ale tych samych elementów używa się także w innych branży (np. usługowych), czy w małej firmie handlowej. Niezależnie od tego, czy trzeba wykonać duży element z blachy metalowej, czy zrobić logo, informacje o produkcje, danych technicznych w obrębie kawałka metalu będzie nam potrzebna fachowa firma zajmująca się obróbką metali z profesjonalnym sprzętem która zapewni nam otrzymanie metalowych elementów najwyższej jakości.
Teraźniejszość obróbki metali to nowoczesne maszyny sterowane numerycznie gwarantujące szybkie, najwydajniejsze i najbardziej rozwinięte metody wycinania laserowego w przemyśle. Wprowadzenie sterowania komputerowego w przeciwieństwie do sterowania ręcznego pozwala na uzyskanie większej wydajności produkcji i precyzji wykonywania części, a tym samym obniża koszt ich wyprodukowania.
Cięcie laserem jako metoda obróbki metali.
Czym właściwie są usługi cięcia laserowego? Cięcie laserowe metali, aluminium jest nowoczesną technologią obróbki metali wykorzystywaną na całym świecie. Zapewnia ono efektywne cięcie różnorakiego typu materiałów metalowych (stal, aluminium, stal czarna, stal nierdzewna). Dzięki szybkości i wysokiej wydajności procesu produkcyjnego pozwala przedsiębiorcy nie tylko zoptymalizować koszty, ale także zwiększyć moce produkcyjne.
Jakość i dokładność cięcia laserowego
Obróbka metali z wykorzystaniem lasera znajduje zastosowanie m.in. w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, meblarskim . Dzieje się tak głównie ze względu na własności cięcia laserowego umożliwiające obróbkę metali, realizację dokładnych operacji technologicznych na różnych materiałach i wysoką jakość gotowych detali.
Na czym polega cięcie laserowe ?
Wycinarki laserowe umożliwia precyzyjne rozcinanie materiałów metalowych o różnej grubości. Podstawę procesu stanowi laser który emituje wiązkę fotonów. Pełna moc lasera skupia się w jednym punkcie przecinanego materiału (szczelinie cięcia) który pod wpływem wysokiej temperatury ulega spaleniu, stopieniu lub wyparowaniu (w zależności od mocy i rodzaju stosowanego lasera). Jest to więc bezdotykowa metoda rozcinania metali o dowolnych kształtach o doskonałej jakości cięcia. Krawędzie wycinanego elementu (nawet o małej powierzchni) nie wymagają przy tym żadnej obróbki.
Proces i metody cięcia laserem.
Szereg czynników ma istotny wpływ na przebieg procesu cięcia laserem. Ważna jest konstrukcja urządzenia, energia lasera, rodzaj ciętego materiału, jego grubość. Im większa moc lasera tym możemy ciąć grubszą blachę, zwiększyć prędkość cięcia a tym samym skrócić cały jego proces.
W zależności od stosowanego urządzenia (przede wszystkim jego mocy) metoda cięcia laserowego blach dzieli się na trzy sposoby: metodą spalania, stapiania lub sublimacji.
Metoda spalania
Ta metoda spalania służy do obróbki głównie stali niestopowych, lub niskostopowych. W tym przypadku wykorzystywane jest zjawisko utleniania materiału poprzez promień lasera.
Wysoka temperatura grzania (około 1200 st. Celsjusza) powoduje, że obrabiany metal utlenia się pozostawiając płynny żużel który wydmuchiwany jest następnie ze szczeliny przez gazy techniczne. Metoda ta pozwala osiągać dosyć dużą prędkość cięcia przy stosunkowo małej mocy lasera.
Metoda stapiania
Metoda ta jest jest wykorzystywana przy cięciu stali wysokostopowych oraz metali nieżelaznych. Laser o dużej mocy doprowadza materiał znajdujący się na ścieżce cięcia do postaci płynnej, a gazy techniczne o dużej energii kinetycznej wydmuchują go z materiału. Dzięki temu, że nie zachodzi w tym przypadku zjawisko spalania (utleniania) metoda ta może być stosowana przy obrabianiu stali wysokostopowej.
Metoda sublimacji
Z kolei przy cięciu laserem metodą sublimacji laser o dużej mocy doprowadza część obrabianego materiału w miejscu cięcia do stanu gazowego. Rozgrzany materiał jest wydmuchiwany pod bardzo wysokim ciśnieniem i zamieniany w parę. Cięcie sublimacyjne jest wykorzystywane przede wszystkim w przypadku zadań, wymagających wysokiej jakości krawędzi cięcia.
Rodzaje cięcia metalu laserem
Laserowe cięcie blach można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: 2D i 3D. Na czym one polegają i czym się różnią ?
Cięcie laserem 2d
Nowoczesne urządzenia działające w technologii 2D zapewniają dużą prędkości cięcia metalu, a krawędzie ciętego materiału pozostają gładkie i nie wymagają dalszej obróbki. Cięcie laserem w tej technologii jest dokładne i precyzyjne i pozwala uniknąć deformacji obrabianych elementów. Stosowane jest do płaskim materiałów o różnej grubości.
Cięcie laserem 3d
Z kolei cięcie laserem w technologii 3d znajdują zastosowanie przy obróbce różnych kształtów, giętych detali czy skomplikowanych konstrukcji (np. profile, rury). Metoda ta gwarantuje znacznie precyzyjniejsze cięcie materiałów. Szybkość cięcia, brak zbędnych strat materiałów i konieczności dokonywania poprawek zapewniają o wiele sprawniejszy i efektywniejszy proces produkcyjny.
Cięcie metalu laserem przez profesjonalistów
Laserowe cięcie metali jest usługą coraz powszechniejszą, wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i umiejętności obsługiwania takiego sprzętu. Warto więc postawić na specjalistyczną niezawodną firmę, która oferuje profesjonalne usługi tego rodzaju skierowane do przedsiębiorców.
Firma BRAMAR ze swoim wieloletnim specjalistycznym doświadczeniem realizuje z sukcesem wszystkie niezwykłe i nietypowe projekty zlecone przez klientów. Naszym klientom oferujemy szeroki zakres usług z zakresu obróbki metali, świadczonych przy użyciu nowoczesnego parku maszyn oraz doświadczonych w swych dziedzinach fachowców będących ekspertami.
Usługi cięcia laserowego wykonujemy na wykrawarce laserowej typu TruLaser 3030 firmy Trumpf umożliwiającej laserowe cięcie blach, wycinanie elementów i detali o dowolnych kształtach przy 100% powtarzalności. Dzięki wysokiej jakości ciętej krawędzi wykonane elementy nie wymagają dalszej obróbki wykończeniowej, a zastosowanie najnowocześniejszych programów technologicznych i sterowania numerycznego CNC pozwala uzyskać niezwykle dokładność cięcia laserem rzędu nawet 0,1mm.