Wybór bramy przemysłowej wydaje się dość prosty, ponieważ na rynku występuje dość duża różnorodność bram tego typu. Niemniej jednak, dopasowanie bramy do budynku przemysłowego, jego zapotrzebowania i charakteru, to dużo trudniejsza sztuka, która wymaga przede wszystkim wiedzy z zakresu typologii bram. Czym zatem kierować się przy wyborze bramy przemysłowej?
Dlaczego wybór odpowiedniej bramy przemysłowej jest tak istotny?
Ilość i różnorodność bram przemysłowych pozwala na bardzo precyzyjny dobór rozwiązania, pod konkretny budynek. Dzięki temu możliwe jest dokładne dopasowanie bramy, do charakteru jej zastosowania. Warto podkreślić, iż źle dobrana brama przemysłowa będzie po prostu generowała koszty, ze względu na słabą izolację cieplną lub zajmowanie zbyt dużej powierzchni. Odpowiedni wybór bramy przemysłowej pozwala na dopasowanie bramy do wymagań i potrzeb magazynu, fabryki, zakładu pracy, czy hangaru, w którym taka brama będzie funkcjonowała. Ma być ona integralną i maksymalnie praktyczną częścią całego budynku.
Znalezienie odpowiedniej bramy przemysłowej jest dziś bardzo proste, ze względu na bardzo dużą ilość różnych rodzajów bram tego rodzaju, pod warunkiem, że wiadomo czego się szuka.
Charakterystyka bram przemysłowych
Na samym początku warto rozróżnić poszczególne rodzaje bram przemysłowych, aby dokładnie poznać ich charakterystykę. Bramy przemysłowe są niezwykle istotnymi elementami całego budynku, ponieważ to właśnie odpowiedni dobór i jakość bramy wpływają na przepustowość fabryki, prędkość segregowania przesyłek, efektywność zakładu pracy, etc. Warto dodać, iż bramy przemysłowe mogą być klasyfikowane ze względu na wiele różnych czynników, takich jak zastosowanie, budowa, sposób zamykania i tak dalej. My jednakże w niniejszym artykule przyjęliśmy podział, który stosujemy w firmie Bramar. Dlatego też wśród bram przemysłowych rozróżniamy bramy, takie jak:
Bramy harmonijkowe segmentowe
Mianem segmentowych bram harmonijkowych określamy bramy, które otwierają się do góry. Harmonijkowy charakter tej bramy pozwala na maksymalną oszczędność miejsca, ponieważ poszczególne segmenty składają się automatycznie. Łańcuchowy system napędowy pozwala na szybkie otwieranie i zamykanie bramy.
Bramy segmentowe
Bramy segmentowe doskonale sprawdzają się zarówno w małych warsztatach samochodowych, jak i w dużych halach magazynowych, czy fabrykach. Warto zauważyć, iż bramy segmentowe charakteryzują się wysoką izolacją cieplną, ponieważ mogą być wyposażone w drzwi przejściowe i okna – dzięki czemu, taka brama nie musi być otwierana w pełni za każdym razem, gdy ktoś chce wyjść lub wejść. Kratki wentylacyjne, oraz przeszklenie zapewniają odpowiednią ilość światła dziennego, a także pozwalają na odpowiednią wymianę powietrza.
Bramy roletowe
Kolejnym rodzajem bram, są bramy rolowane (roletowe), które charakteryzują się przede wszystkim dużą ergonomią i dopasowaniem do każdego wnętrza. Bramy rolowane nie wymagają montażu prowadnic poziomych, dzięki czemu zajmują mało miejsca, zaś ich montaż jest prosty i szybki. Ten rodzaj bram wykonywany jest najczęściej ze stalowego lub aluminiowego pancerza, który nawijany jest podczas otwierania na wał nawojowy. Możliwość montażu w praktycznie każdym miejscu sprawia, iż bramy toaletowe są bardzo częstym wyborem, szczególnie, gdy priorytetem jest przestrzeń.
Bramy szybkobieżne
Jak sama nazwa wskazuje, bramy szybkorolowane (bramy szybkobieżne) wyróżniają się przede wszystkim dużą szybkością otwierania i zamykania. Bramy te ze względu na swoją prędkość, wyróżniają się wysoką izolacją termiczną, dlatego znajdują zastosowanie przede wszystkim w logistyce i branży magazynowej. Bywają także często nazywane bramami szeroko bieżnymi, zaś w połączeniu z innymi rodzajami bram, przyczyniają się do optymalizacji ciągów transportowych.
Bramy łamane / składane
Bramy harmonijkowe polecane są przede wszystkim do pomieszczeń o niskim nadprożu. Warto podkreślić, iż idealnie sprawdzają się we wszelkich miejscach, które wyróżniają się konstrukcją, która uniemożliwia tradycyjne rozwiązania. Bramy harmonijkowe są idealnym rozwiązaniem do dużych otworów, szczególnie w budynkach, w których statyka nie umożliwia dodatkowego obciążenia stropu.
Bramy przesuwne
Brama przesuwna jest bardzo uniwersalną i prostą konstrukcją, która sprawdza się nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach, dlatego stale cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Taka brama może zostać wyposażona w automatyczny napęd, co pozwala na sterowanie nią za pomocą smartfona, pilota, czy karty kontroli dostępu.
Bramy przeładunkowe
W przypadku obiektów o charakterze logistycznym, najlepiej sprawdzają się bramy przeładunkowe, które pozwalają na szybki załadunek i rozładunek towaru. Tego rodzaju bramy najczęściej używane są w budynkach związanych z branżą logistyczną i spedycyjną.
Bramy o wielkim gabarycie
Ostatnim omawianym rodzajem bramy są bramy wielkogabarytowe. Jak nietrudno się domyślić, ten rodzaj bram sprawdza się we wszystkich obiektach przemysłowych, w których potrzebne są bramy o bardzo dużych wymiarach. Takimi budynkami są najczęściej hale, hangary samolotowe, czy duże magazyny. Bramy wielkogabarytowe muszą być nie tylko trwałe, ale także proste w użyciu, dzięki automatyzacji. Warto zaznaczyć, iż bramy wielkogabarytowe mogą być zarówno przesuwne, jak i harmonijkowe.
Najważniejsze aspekty podczas wyboru bramy przemysłowej
Wybierając bramę przemysłową należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Pierwszym i najważniejszym z nich jest oczywiście charakter takiego budynku. W przypadku warsztatów samochodowych, zakładów pracy i fabryk bardzo dobrze sprawdzają się bramy segmentowe, ze względu na swój uniwersalny charakter i szerokie spektrum modyfikacji takiej bramy. Dodatkowe drzwi przejściowe, okna (przeszklenie), czy kratki wentylacyjne, zapewniają odpowiednią izolację cieplną.
W branży magazynowej i logistycznej najważniejsza jest skuteczność i szybkość w segregowaniu przesyłek, a także w rozładunku i załadunku towaru. W magazynach, w których kluczowym elementem jest optymalizacja miejsca wewnątrz budynku, najlepiej sprawdzają się segmentowe bramy harmonijkowe oraz bramy roletowe (rolowane), ponieważ zajmują minimalną ilość miejsca. Centra logistyczne i sortownie paczek wymagają odpowiedniego rodzaju bram przemysłowych, który umożliwi szybki dostęp do przywiezionego ładunku, dlatego w takim przypadku najlepszym wyborem są bramy przeładunkowe.
Czy marka bramy przemysłowej ma znaczenie?
Wybieranie bram przemysłowych od znanych i renomowanych producentów, to gwarancja najwyższej jakości. Bramy przemysłowe takich firm, jak Wiśniowski, Bramar, czy Hormann są pewną inwestycją, ze względu na swoją wysoką jakość, dlatego przedsiębiorcy wybierają najczęściej właśnie renomowane marki, które słyną z produktów wykonanych z mistrzowskim kunsztem zapewniającym wieloletnie, bezawaryjne działanie.
Podsumowując, wybór bramy przemysłowej powinien być poprzedzony dokładną analizą potrzeb danego budynku przemysłowego. Branża, wielkość otworów, zapotrzebowanie na konkretne parametry bramy, to najważniejsze elementy, które powinny być uwzględnione podczas wyboru konkretnej bramy przemysłowej. W kolejnych artykułach w naszej wiedzy będziemy odpowiednio rozwijali poszczególne opisy bram przemysłowych. Jednocześnie serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszym działem handlowym, który udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania i pomoże taką bramę przemysłową, która zaspokoi wszystkie potrzeby danego budynku przemysłowego.
Przykładowe realizacje bram przemysłowych
Wykonane przez firmę Bramar