Popularność bram harmonijkowych stale rośnie i spowodowane jest to praktycznym charakterem bram tego typu. Warto podkreślić, iż bramy harmonijkowe stosowane są w różnych branżach przemysłu, ponieważ dopasowaniem do budynku przewyższają wszelkie pozostałe typy bram przemysłowych. Jakie korzyści wynikają z zastosowania bram harmonijkowych i dlaczego sprawdzą się one zarówno w dużym zakładzie pracy, jak i w małej firmie?

Charakterystyka bram harmonijkowych

Brama jest niezwykle ważnym elementem każdego budynku – tym bardziej, jeżeli pełni on rolę przemysłową. W takim przypadku źle dobrana brama może w zdecydowanym stopniu zmniejszyć produktywność przedsiębiorstwa poprzez niedopasowanie do charakteru pracy. Dobra brama przemysłowa to taka, która w stu procentach spełnia swoje zadanie i jednocześnie zajmuje minimalną ilość miejsca.

Dokładnie takim typem bram przemysłowych są bramy harmonijkowe. Jak sama nazwa wskazuje, ich cechą główną jest składanie się poszczególnych segmentów bramy w tak zwaną harmonijkę. Ten charakterystyczny sposób zamykania i otwierania się bramy pozwala na imponującą optymalizację przestrzeni, która potrzebna jest na montaż i właściwe funkcjonowanie takiej bramy.

Warto w tym miejscu podkreślić, iż istnieją dwa rodzaje bramy harmonijkowej. Pierwszym rodzajem jest brama harmonijkowa z prowadnicą lub bez prowadnicy dolnej. Ten rodzaj bramy swoje działanie opiera na bocznym otwarciu, w którym poszczególne segmenty bramy składają się w harmonijkę. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne, zważywszy na fakt, iż możliwy jest montaż napędu elektrycznego, dzięki czemu proces otwierania i zamykania takiej bramy jest po prostu znacznie szybszy i w pełni automatyczny. Poszczególne panele bramy połączone są ze sobą za pomocą specjalnych zawiasów, zaś szczelność całej bramy gwarantowana jest poprzez uszczelki segmentowe wykonane z wysokogatunkowego EPDM.

Drugim rodzajem bramy harmonijkowej segmentowa brama harmonijkowa. Jej główną cechą charakterystyczną jest pionowy sposób otwierania i zamykania. Warto podkreślić, że ten rodzaj bram harmonijkowych wyróżnia się wyjątkową ergonomią, dzięki czemu zmniejsza do minimum przestrzeń, która zajmowana jest przez bramę.

Dlaczego bramy harmonijkowe są tak bardzo popularne w przemyśle?

Bramy harmonijkowe mają jeden najważniejszy cel – zapewnić maksymalną funkcjonalność i ergonomię. To właśnie z tego powodu cieszą się obecnie tak dużą popularnością, gdyż ich charakterystyka idealnie pasuje do przemysłu. Warto podkreślić, że szereg zalet tego rodzaju bram, stawia ich na podium rozwiązań dla niezwykle istotnego sektora gospodarki, jakim jest przemysł.

Bramy harmonijkowe zapewniają przede wszystkim bardzo wysoką izolację cieplną. Co więcej, ten rodzaj bramy bardzo skutecznie wytłumia wszelkie dźwięki, które w przemyśle potrafią osiągać wysoki poziom decybeli. Bramy harmonijkowe charakteryzują się także wysoką odpornością na napór wiatru, co jest szczególnie ważne w przypadku bram o wielkich gabarytach stosowanych w np. hangarach, czy halach magazynowych.

Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, iż bramy harmonijkowe to doskonałe rozwiązanie w przypadku budynków lub konkretnych pomieszczeń, które wyróżniają się niskim nadprożem, a także w miejscach, w których statyka budynku nie zezwala na kolejne obciążenia stropu. Dzięki temu, bramy harmonijkowe bez prowadnicy dolnej, to idealne rozwiązanie dla wszystkich dużych otworów, które wymagają dobrej i niezawodnej bramy.

Najważniejsze aspekty podczas wyboru bramy przemysłowej

Wybierając bramę przemysłową należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Pierwszym i najważniejszym z nich jest oczywiście charakter takiego budynku. W przypadku warsztatów samochodowych, zakładów pracy i fabryk bardzo dobrze sprawdzają się bramy segmentowe, ze względu na swój uniwersalny charakter i szerokie spektrum modyfikacji takiej bramy. Dodatkowe drzwi przejściowe, okna (przeszklenie), czy kratki wentylacyjne, zapewniają odpowiednią izolację cieplną.

W branży magazynowej i logistycznej najważniejsza jest skuteczność i szybkość w segregowaniu przesyłek, a także w rozładunku i załadunku towaru. W magazynach, w których kluczowym elementem jest optymalizacja miejsca wewnątrz budynku, najlepiej sprawdzają się segmentowe bramy harmonijkowe oraz bramy roletowe (rolowane), ponieważ zajmują minimalną ilość miejsca. Centra logistyczne i sortownie paczek wymagają odpowiedniego rodzaju bram przemysłowych, który umożliwi szybki dostęp do przywiezionego ładunku, dlatego w takim przypadku najlepszym wyborem są bramy przeładunkowe.

Czy marka bramy przemysłowej ma znaczenie?

Wybieranie bram przemysłowych od znanych i renomowanych producentów, to gwarancja najwyższej jakości. Bramy przemysłowe takich firm, jak Wiśniowski, Bramar, czy Hormann są pewną inwestycją, ze względu na swoją wysoką jakość, dlatego przedsiębiorcy wybierają najczęściej właśnie renomowane marki, które słyną z produktów wykonanych z mistrzowskim kunsztem zapewniającym wieloletnie, bezawaryjne działanie.

Podsumowując, wybór bramy przemysłowej powinien być poprzedzony dokładną analizą potrzeb danego budynku przemysłowego. Branża, wielkość otworów, zapotrzebowanie na konkretne parametry bramy, to najważniejsze elementy, które powinny być uwzględnione podczas wyboru konkretnej bramy przemysłowej. W kolejnych artykułach w naszej wiedzy będziemy odpowiednio rozwijali poszczególne opisy bram przemysłowych. Jednocześnie serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszym działem handlowym, który udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania i pomoże taką bramę przemysłową, która zaspokoi wszystkie potrzeby danego budynku przemysłowego.

Bramy harmonijkowe to maksymalna optymalizacja przestrzeni

W zakładach pracy, fabrykach i magazynach, odpowiednia ilość przestrzeni to kwestia priorytetowa. Niewłaściwie dobrana brama przemysłowa może w zdecydowanym stopniu zaburzyć funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa, stwarzając opóźnienia i utrudniając pracę. Dlatego też bramy przemysłowe cieszą się w przemyśle stale rosnącym zainteresowaniem. Dzięki swojej charakterystycznej budowie,  bramy przemysłowe zajmują minimalną ilość miejsca. W przypadku magazynów i budynków o charakterze logistycznym, niezwykle popularne są segmentowe bramy harmonijkowe, które w połączeniu z automatyką, pozwalają na szybkie zamykanie i otwieranie takiej bramy, bez ręcznej ingerencji.

Warto także zauważyć, że bramy harmonijkowe doskonale nadają się także do wielkogabarytowych budynków, takich jak hale magazynowe lub hangary samolotowe. Dzięki wysokiemu poziomowi ergonomii takich bram, możliwe jest szybkie ich szybkie zamykanie i otwieranie, przy jednocześnie maksymalnej oszczędności miejsca.

Czym kierować się przy wyborze bramy harmonijkowej?

Najważniejszym aspektem, który powinno się brać przy wyborze bramy harmonijkowej, to miejsce, w którym ma być ona zamontowana. Optymalizacja przestrzeni w magazynach należących do branży logistycznej jest niezwykle istotna, dlatego tam najlepiej sprawdzą się segmentowe bramy harmonijkowe, które otwierają się do góry. W przypadku dużych budynków, które pełnią rolę zakładów pracy, fabryk, magazynów, czy hangarów, potrzebne są bramy, które nie tylko oszczędzają miejsce, ale także idealnie pasują do dużych otworów takich budynków.

Bramar oferuje bramy harmonijkowe od najlepszych producentów, dzięki jest to rozwiązanie dla długie lata. W przypadku bram przemysłowych niezwykle bardzo ważna jest ich ponadprzeciętna trwałość, dlatego w naszej ofercie można znaleźć takich renomowanych producentów jak Wiśniowski, czy Hormann.

Przykładowe realizacje bram przemysłowych harmonijkowych

Wykonane przez firmę Bramar